Polacy coraz częściej traktują zwierzęta jak członków rodziny i nie chcą się z nimi rozstawać, niezależnie od tego czy wybierają się na krótkie wakacje czy przenoszą się za granice na stałe. W związku z tym z roku na rok wzrasta liczba zwierząt transportowanych do/z za granicy drogą lotniczą.  

Jak wynika z raportu opracowanego przez firmę Clicktrans najczęściej przewozimy nasze zwierzęta do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i Skandynawii – czyli do krajów, które szczególnie upodobali sobie Polacy decydujący się na stałą emigrację. Wysoka pozycja w zestawieniu państw takich jak Hiszpania, Grecja, Włochy jest zaś w głównej mierze odbiciem preferowanych przez nas kierunków wakacyjnych.

Nadal najpopularniejszą kategorią przewożonych zwierząt są psy (63%), chociaż ich udział systematycznie spada na rzecz kotów (25%).


Dane o transporcie zwierząt w Polsce. Źródło: Clicktrans.pl

 

I wszystko niby pięknie, ale jak przychodzi do zorganizowania podróży i transportu zwierzaka to człowiek nie wie od czego zacząć bo gubi się w szeregu zakazów, obostrzeń, regulacji i przepisów. Poza znalezieniem biletu na właściwej trasie dla siebie trzeba jeszcze sprawdzić, czy wybrana linia umożliwia przewóz czworonogów, jakie są wymogi formalne nie tylko samego przewoźnika ale także kraju docelowego i krajów tranzytowych, i co równie ważne przekalkulować koszty transportu zwierzaka … – jest to zajęcie czasochłonne i co tu dużo mówić, niewdzięczne 😊.

Ale tutaj z pomocą przychodzimy my 😊 – postanowiliśmy odwrócić sytuacje i opracować dla Was szczegółowe porównanie przewoźników, którzy obsługują przeloty tam, gdzie najczęściej transportujemy zwierzęta z uwzględnieniem ich polityki przewozowej w tej kwestii.

W naszym zestawieniu znajdziecie tzw. tanie linie, większość europejskich linii rejsowych oraz linie charterowe – w każdej kategorii ułożyliśmy je alfabetycznie, aby łatwiej można było odnaleźć konkretnego przewoźnika.

Pamiętaj! Kwestie formalne pozostają szalenie istotne, o ile nie najważniejsze – ponieważ temat jest bardzo obszerny postanowiliśmy poświecić mu cały oddzielny artykuł i przygotować osobny raport dotyczący przepisów poszczególnych krajów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wymaganych dokumentach, zaświadczeniach weterynaryjnych i regulacjach prawnych określających przewóz zwierząt drogą lotniczą do innych krajów europejskich koniecznie zajrzyj do nas niebawem.

 

MOŻLIWOŚCI PRZEWOZU ZWIERZĄT DROGĄ LOTNICZĄ - Zasadniczo zwierzęta można przewozić na 3 sposoby – w kabinie pasażerskiej, w luku bagażowym i w luku bagażowym jako cargo (ładunek). Poniżej wyjaśniamy szczegółowo, na czym każdy z nich polega:

 

Przewóz w kabinie pasażerskiej - przelot w części samolotu przeznaczonej do przewozu pasażerów. W komercyjnych statkach powietrznych, zwłaszcza w samolotach należących do linii lotniczych, kabina może być podzielona na kilka części np. biznes class, first class – jest to o tyle istotne, że większość linii lotniczych nie zezwala na transport zwierząt w biznesklasie.

Uwaga! W naszym zestawieniu transport w kabinie pasażerskiej nigdy nie jest tożsamy z przewozem zwierzaka lub transportera ze zwierzakiem na kolanach albo na fotelu obok, nawet gdybyśmy chcieli wykupić mu na tą ewentualność osobny bilet – takie praktyki są zwyczajnie zabronione. Zwierzę nie może też przebywać w kabinie poza transporterem – szczególnymi wyjątkami są psy przewodniki oraz w niektórych przypadkach psy asystujące. Zasady transportu w kabinie obrazuje poniższa grafika:

 

 

Przewóz w luku bagażowym – przelot w pomieszczeniu samolotu, w którym podczas lotu przechowywane są bagaże pasażerów, w tym zwierzęta. Luki bagażowe znajdują się zazwyczaj pod pokładem samolotu, a pasażerowie nie mają do nich dostępu. Ciśnienie oraz temperatura wewnątrz tego przedziału jest utrzymywana przez te same systemy, które regulują warunki podróży w kabinie pasażerskiej. Żywe zwierzęta zawsze mają status uprzywilejowany i w czasie operacji handlingowych są traktowane z największą troską.

Uwaga! W naszym zestawieniu zamykane miejsce na bagaż podręczny, znajdujące się nad głowami pasażerów w kabinie nie jest tożsame z lukiem bagażowym 😉 Jeżeli chcesz sprawdzić na czym dokładnie polega transport czworonogów w luku bagażowym obejrzyj prezentowany niżej filmik przygotowany przez Swiss Air Lines.

 

 

Cargo – przelot w łuku bagażowym samolotu, który nie realizuje przewozu pasażerskiego – jest to lot stricte towarowy. Oznacza to, że właściciel nie leci tym samym samolotem co zwierzak. Sam przewóz technicznie wygląda tak samo, jak zwykły transport w luku bagażowym, ale towarzyszy mu szereg dodatkowych formalności, opłat i podatków, gdyż nadajemy zwierzę jako ładunek, a nie bagaż przypisany do konkretnego pasażera. Jest to opcja polecana przy przewozie zwierząt o dużych gabarytach jak np. konie, zwierząt egzotycznych, lub innych nieakceptowanych przy przewozach pasażerskich. Ze względów formalnych, jest to również jedyna dostępna opcja przy przewozie zwierząt (z wyłączeniem psów przewodników) do Wielkiej Brytanii. Z racji swojej specyfiki i bardzo indywidualnego podejścia Przewoźników do tego typu transportu pominęliśmy go w naszym zestawieniu.

 

NAJCZĘSTSZE OBOSTRZENIA - W tekście wielokrotnie pojawiają się sformułowania cechujące zwierzęta jak „psy uważane za agresywne” oraz zwierzęta brachycefaliczne, które zwykle wiążą się z restrykcjami bądź całkowitym zakazem ich przewozu. Ponieważ do tych grup należą bardzo popularne w Polsce rasy, a dotyka ich szereg włączeń w transporcie postanowiliśmy doprecyzować co się pod tym kryje.

  1. Zwierzęta uważane za agresywne – psy zaliczane powszechnie do ras niebezpiecznych: amerykański pit bull terrier, amerykański staffordshire terrier, staffordshire bullterrier, bullterrier (bullterriery miniatury nie są zaliczane do ras niebezpiecznych), buldog amerykański, owczarek kaukaski (kaukaski pies pasterski), dog argentyński, karabasz (anatolijski pies pasterski), rottweiler.

  2. Typ brachycefaliczny – najprościej mówiąc jest to rasa psa lub kota, którą wyróżnia krótki, spłaszczony pysk i kwadratowa budowa głowy. U zwierząt o takiej budowie czaszki występuje szereg niedoskonałości w budowie jamy nosowej, podniebienia, uzębienia oraz wykształcenia oczodołów. Spłaszczone, węższe i skrócone jamy nosowe powodują trudności w oddychaniu, trudniejsze zianie, skłonność do utraty tchu, słabszą wydolność fizyczną i częste chrapanie. Wszystkie te cechy wynikają ze szczególnej budowy górnych dróg oddechowych i mogą się nasilać w przypadku wysokich temperatur, podwyższonego ciśnienia i stresu. W trosce o ich dobro (a także, bądźmy szczerzy, aby uniknąć odpowiedzialności za ewentualne powikłania w trakcie lotu lub po jego odbyciu) linie lotnicze stosują różne rozwiązania i regulacje odnośnie ich transportu. Wedle standardów uznawanych przez większość linii lotniczych do tej grupy zaliczają się następujące rasy:
  • Psy: Boston terrier, bokser, bullterrier, chow chow, gryfonik belgijski, chin japoński, cavalier King Charles spaniel, mastif, mops, pekińczyk, pinczer małpi, pittbull, shar- pei, shih tzu
  • Koty: perski, burmański, egzotyczny krótkowłosy, Himalayan 

W przypadku chęci przewozu tych ras zalecamy kontakt z weterynarzem przed planowaną podróżą.

 

Uwaga! Część linii lotniczych stosuje obostrzenia również w przypadku krzyżówek wymienionych wyżej ras. Jeżeli Twój pupil znajduje się na którejś liście zwróć szczególną uwagę na Ogólne Warunki Przewozu danego przewoźnika, gdyż te standardowe wykazane w raporcie mogą nie mieć w jego przypadku zastosowania.

 

Poniżej prezentujemy szczegółowe zestawienie warunków przewozu zwierząt domowych oferowanych przez różne linie lotnicze. Dla Waszej wygody postanowiliśmy przedstawić informacje w formie tabelek. Ponieważ raport jest nieco obszerny (25 stron) zdecydowaliśmy się udostępnić go w formie dokumentu PDF – dzięki temu każdy w razie potrzeby będzie mógł bez problemu wydrukować interesującą go stronę.

Pełen raport znajdziesz tutaj: Z psem i kotem samolotem – wielkie porównanie linii lotniczych

 

Jeżeli Ty i Twój pupil korzystaliście z usług przewoźnika wymienionego w zestawieniu, prosimy abyś podzielił się z nami swoimi wrażeniami w komentarzu i tym samym pomógł innym w podjęciu decyzji o wyborze linii lotniczych 😊.

 

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? - kliknij tutaj. Spokojnie, nie spamujemy:)